WanaCrypt0r 2.0 Virüsü Dünyamızı ve Ülkemizi İyice Ele Geçirmeye Başladı

1
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 0 oy verildi, 5 üzerinden ortalama puan 0,00
WanaCrypt0r 2.0
WanaCrypt0r 2.0

Son günlerde tekrardan ortaya çıkan ve dünyaya kök söktüren kötü amaçlı fidye yazılımı WanaCrypt0r 2.0 bildiğiniz üzere ülkemize de sıçramış ve bilgisayar korsanlarının şuan için siber saldırı hedefi olmuştu. Bu gelişmenin ardından BTK hemen olaya el atmış ve bazı önlemler alarak bunları bizlerle paylaşmıştı. Ancak yaşanan gelişmeleri takip ettiğimizde dünyanın hiçbir siber savunma ordusunun bu virüs karşısında durabildiğini söylemek pek mümkün değil. İnternette dolaşan söylentilere göre siber güvenlik uzmanları her ne kadar etkili önlemler alıyor olsa da virüsün algoritması şuana dek çözülemediği için bu yöntemler çok doğal olarak yetersiz kalıyor ve bu nedenle virüsün bulaşmış olduğu sistem anında kullanım dışı kalmış oluyor. Bu virüsün çıktığı ilk saatler bildiğiniz üzere İngiltere’nin sağlık bakanlığının veri tabanını bile saniyeler içerisinde erişime kapatacak adar etkili ve güçlü olan bu virüs için en güçlü iddia New York Times gazetesinden geldi.

New York Times’ın yaptığı haberde iddia edilene göre virüsün algoritmasının siber güvenlik uzmanları tarafından çözülememesinin sebebi, bu virüsün Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) geliştirmiş olduğu bir sistem açığını arka kapı yani backdoor olarak kullanıyor olmasıymış. Yani siber internet korsanları bu virüsü geliştirirken NSA’nın sistem açığını kullanarak bu virüsü meydana getirmişler. Ayrıca Türkiye’de bulunan siber güvenlik gruplarından alınan haberlere göre BTK bünyesinde çalışmasını sürdüren milli siber ordumuz da bu virüsü ülkemizdeki sistemlerden gerçek anlamda temizlemek için gece gündüz çalışıyorlar. Ancak dediğimiz üzere virüsün NSA’ın sistem açığını kullanmış olması ne yazık ki bu çabaların etkili olmasına izin vermiyor. Zira almış olduğumuz duyumlara göre WanaCrypt0r 2.0 virüsünün ülkemizdeki önemli kamu sistemlerine bulaşması an meselesi. Ancak BTK tabanında bulunan uzmanlar bunu engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizim umudumuz ve temennimiz dünyayı çok kısa süre içerisinde etkisi altına alan bu virüsün antivirüsünün bir an önce oluşturulması.

Son olarak bu uyarılarımızı tekrar hatırlatmakta oldukça büyük bir fayda var. Siber güvenlik uzmanları kesinlikle antivirüs kullanmıyorsanız kullanmanızı, antivirüs kullanıyor iseniz de antivirüsünü güncellemenizi şiddetle öneriyor. Buna ek olarak eski windows sürümleri kullanıyorsanız bir an önce Windows 10’a geçmenizi ve Windows güvenlik duvarınızı en üst seviyede aktif etmeniz konusunda gerekli uyarıların yapıldığını söylemek isteriz.

WanaCrypt0r 2.0 Virüsünden nasıl korunuruz ve nasıl temizleriz ?

Uzmanların açıklamalarını net bulmayan kullanıcılar için bizim şöyle bir tavsiyemiz bulunmakta. Hali hazırda Microsoft’un çok yakın zamanda yayımlamış olduğu MS17-010 yaması ve Kaspersky’nin SystemWatcher programları şuan için eş zamanlı olarak sisteminizi koruyor ve virüsün silinmesi için de çalışmalar yapıyor. Bu doğrultuda bu önlemleri alırsanız bu virüsten büyük ölçüde korunacaksınız.

1 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı giriniz.