SteamSteam ve Oyun Rehberi

Don’t Starve / Don’t Starve Together Rehberi – Karakterler ve Özellikleri

Don’t Starve Together Rehberi’ne hoşgeldiniz! Don’t Starve ve Don’t Starve Together, Klei Entertainment tarafından geliştirilen, karakterlerimizin özelliklerinden yararlandığımız iki boyutlu ve çok eğlenceli bir hayatta kalma oyunudur. Bu iki oyun arasındaki temel fark Don’t Starve adlı oyunun tek kişilik, Don’t Starve Together adlı oyunun ise çok kişilik oyun modu olmasıdır. Genel olarak Don’t Starve yeni başlayanlar için anlaşılması ve oynanması zor olan bir oyundur. Bu aşamada youtubede bulunan PintiPanda Tv‘den Don’t Starve videolarını izlemeniz oyunu kavramanız açısından size faydalı olacaktır.  Şimdi karakterleri ve oyunu bir kaç başlık altında inceleyelim.

[affiliate_news2 id=”387″]

Don’t Starve Karakterler

1.Wilson

Can: 150

Akıl Sağlığı: 200

Açlık: 150

Özellik: Sakal uzatır, sakalı onu kışın soğuktan korur.

Wilson’un gerçek ismi Wilson Percival Higgsbury’dır ve oyuna eklenen ilk karakter olup oyunun baş karakteridir.  Centilmen Bilim Adamı olan Wilson sakal uzatarak kış ayında donmaktan kurtulabilir.  Ayrıca bu sakalı kesip sakalıyla yeni eşyalar da yapabilir. Oyuna yeni başlayanlar için Wilson karakteri önerilir.

2.Willow

Can: 150

Akıl Sağlığı: 120

Açlık: 150

Özellik 1: Oyuna çakmak ile başlar.

Özellik 2: Akıl sağlığı düşmeye başladığında ateş yakar.

Özellik 3: Ateşe karşı bağışıklığı vardır. Yani yangınlardan zarar görmez.

Bu karakter Don’t Starve oyununda Wilson karakteri ile 160 tecübe puanına ulaştığımızda açılan ilk karakterdir. Ek olarak bu karakterlerin hepsi hiç bir şarta gerek duyulmadan Don’t Starve Together oyununda açıktır, yani oyuncular oyunun başında istedikleri takdirde bu karakteri seebilirler. Gelelim Willow’un özelliklerine: Sosyopat bir şekilde yangın çıkarma merakı olan Willow, ateşe karşı dayanıklıdır ve oyunda sınırsız olarak kullanabileceği bir çakmağı vardır. Bu karakterin dezavantajı ise akıl sağlığının düştüğü anlarda etrafı kontrolsüz bir şekilde yakmasıdır. Evinizde akıl sağlığı düşük olan bir Willow varsa eviniz her an küle dönüşebilir. Willow karakterini acemi oyunculara şahsen önermiyorum. Oyunun başlarında evimizi yakıp oyundan soğumak istemeyiz. :)

3. Wolfgang

Can: 150-300

Akıl Sağlığı: 200

Açlık: 300

Özellik 1: Doydukça güçlenir ve canı artar.

Özellik 2: Canavarlardan ve karanlıktan korkar. Canavar ve karanlıkta akıl sağlığı %10 daha hızlı düşer.

Wolfgang namıdiğer Müco karakterini Don’t Starve oyununda 320 tecrübe puanına ulaştığımız zaman oynayabiliyoruz. Don’t Starve Together oyununda ise direkt olarak seçilebiliyor. Wolfgang karakterinin özellikleri açlık durumuna göre değişiyor. Karakterimiz açken küçük ve zayıf, tokken ise büyük ve çok güçlü bir karaktere dönüşüyor. Tamamen tokken maksimum olarak 300 cana, 200 akıl sağlığa sahip olabiliyor. Wolfgang oyunda en çok tercih edilen karakterlerin başında geliyor. Sağa sola, belaya bulaşmayı seviyorsanız bu karakteri seçebilirsiniz.

4. Wendy

Can: 150

Akıl Sağlığı: 200

Açlık : 150

Özellik 1: Ölü kız kardeşinin ruhunu çağırabilir. Geceleri daha az akıl sağlığı kaybeder.

Özellik 2: Canavarlarla savaşma konusunda etkisizdir.

Don’t Starve oyununda 640 tecrübe puanıyla açılan bu karakter kız kardeşini kaybettiği için biraz hüzünlü, pesimist bir karakterdir. Aynı şekilde Don’t Starve Together oyununda oyunun başında da seçilebilen bir karakterdir. Wendy geceleri ölü kız kardeşinin hayaletiyle gezebilen bir karakterdir. Eğer Don’t Starve Together da arkadaşlarınızla birlikte oynuyorsanız Wendy’i pek önermem. Diğer karakterler yanlarında sürekli olarak bir hayaletin olmasından rahatsız olacaklardır.

5. WX-78

Can: 100-400

Akıl Sağlığı: 100-300

Açlık: 100-200

Özellik 1: Yağmurdan etkilenir, çok maruz kalırsa ölür.

Özellik 2: Gear’ları yiyerek güçlenebilir. Örnek olarak canı 400, akıl sağlığını 300 yapabilirsiniz.

Özellik 3: Yıldırım çarpması ile özel bir güce sahip olur.

WX-78, Don’t Starve oyununda 960 tecrübe puanı ile açılan bir karakterdir. Don’t Starve Together oyununda hemen oyun başı seçebilirsiniz. WX-78 diğer tüm karakterlerden farklıdır çünkü WX-78 bir robottur.  Robot olduğu için haritada bulduğu eşyalarla kendini geliştirebilme özelliğine sahiptir. Yine robot olduğu için çürümüş olan yiyecekleri hiçbir zarar görmeden yiyebilme özelliği vardır. Yağmur yağdığı zaman WX-78 hasar görmeye başlar bu yüzden şemsiye ile gezmesi zorunludur. WX-78 oyuncular tarafından geliştirilebilir olmasıyla çok tercih edilen bir karakterdir ancak Don’t Starve Together da gearsları yemesi yüzünden diğer oyuncular tarafından sevilmez. Şahsen dolabımız yokken bir WX-78’in gearları yemesi beni deli ederdi. :)

6. Wickerbottom

WickerbottomCan: 150

Akıl Sağlığı: 250

Açlık: 150

Özellik 1: Uyuyamaz.

Özellik 2: Beş farklı türde ve farklı özelliğe sahip kitaplar oluşturabilir, oluşturduğu bi kitapları okuduğunda çevresindeki her şeyi etkileyebilir. Örnek olarak yemiş tarlasına gidip bir kitap okuyarak bütün yemişleri bir anda çıkmasını sağlayabilir.

Wickerbottom karakterini açabilmek için Don’t Starve oyununda 1280 tecrübe puanı kazanmanz gerekir. Yine bu karakter Don’t Starve Together oyununda oyunun başında seçilebilir.  Ek olarak bu karakter bilim makinalarına gerek duymadan çoğu eşyayı üretebilir.

7.Woodie

Can : 150
Akıl Sağlığı : 200
Açlık : 150

Özellik 1: Oyunun başında Lucy adında kırılmaz ve sınırsız olarak kullanabileceği bir baltaya sahip olur. Ağaçları bu balta ile diğer karaktere oranla çok çok hızlı bir şekilde kesebilir.

Özellik 2: Kısa süre içerisinde çok fazla ağaç keserse ve dolunay geceleri Kunduz formuna dönüşür.

Woodie karakterini Don’t Starve oyununda açabilmek için 1600 tecrübe puanına ulaşmamız gerekmektedir. Ve bu karakter tecrübe puanlarıyla açılabilen son karakteridir.  Together oyununda ormancı olarak bir arkadaşınız varsa bu karakter ile evinizin odun ihtiyacını çok rahatlıkla karşılayabilir.

8. Wes

Can: 150

Akıl Sağlığı: 150

Açlık: 113

Özellik: Yok.

Wes bana göre oyunda oynaması en zor olan karakterdir. Bu karakteri açmak için Don’t Starve oyununda macera modunu bitirmeniz gerekmektedir. Don’t Starve Together da oyun başı seçilebilir. Wes’in hiçbir özelliği yoktur.  Bu karakter konuşamaz ve balon üretebilir. Bence hiç oynamamanız gereken bir karakterdir. Ben oyunu çok iyi biliyorum her türlü alayına giderim derseniz bu karakteri alıp zor bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz.

9. Maxwell

Can: 75

Akıl Sağlığı: 200

Açlık: 150

Özellik: Oyuna gölgeden yapılmış zırh ve kılıç ile gelir. Kendine gölgeler yapıp canavarlarla savaşırken o gölgeleri kullanabilir.

Maxwell’i açmak için Don’t Starve oyununda mecara modunu bitirmek gereklidir. Don’t Starve Together oyununda Maxwell oyunun başında seçilebilir. Bildiğimiz büyücü olan bu karakter baya gizemli işler yapabilir. Oyunda yeni olan oyunculara pek önerilmez. Oynaması diğer karakterlere göre daha karmaşıktır.  Maxwell için ayrıntılı bir rehber ilerleyen günlerde sitemizde yayınlanacaktır.

10.Wigfrid

WigfridCan : 200
Akıl Sağlığı : 120
Açlık : 120

Özellik 1: Oyuna 4 tane et ile başlar. Sadece et ve etli yemek yiyebilir. Köfte vb.

Özellik 2: Öldürdüğü düşmanlardan can kazanır.

Özellik 3: Battle Spear (Savaş Mızrağı) ve Battle Helm (Savaş Kaskı) yapabilir.

Wigfrid karakteri Don’t Starve oyununa Reign Of Giants adlı ek paketiyle beraber gelmiştir ve bu karakteri açmak için 1920 tecrübe puanı yapmamız gerekmektedir. Bu karakter Don’t Starve Together adlı oyunda direkt olarak vardır ve oyunun başında seçilebilir. Etrafa bulaşan bela arayan biriyseniz bu karakter tam size göre.

11. Webber

webber

Can : 175
Akıl Sağlığı : 100
Açlık : 175
Özellik 1: Örümceklerle arkadaş olabilir fakat domuzlarla arkadaş olamaz. Domuzlar tarafından sürekli saldırıya uğrar.
Özellik 2: Örümcek ağından yapılmış sakal bırakabilir.
Webber karakteri Don’t Starve oyununa Reign Of Giants paketi ile gelmiştir.  Don’t Starve oyununda bu karakteri açmak için oyun içinde Webber’in iskeletini bulmak gerekir. Don’t Starve Together oyununda bu karakter direkt olarak vardır ve oyun başında seçilebilir.

Yeni başlayanlar için Don’t Starve / Don’t Starve Together Rehberi

Karakterlerimizin yanı sıra Don’t Starve oyununda yer alan bazı oyun özelliklerini de sizlere aktarmamız sizlere oldukça yararlı olacaktır.

Don’t Starve Crafting

Oyunda crafting sistemi mevcut, crafting sisteminde eşyaları birleştirerek başka eşyalar yapabiliyorsunuz. Oyuna girdiğimizde sol tarafta olan sekmelerden bu eşyaları yapabilirsiniz. Oyuna ilk başladığımızda bu sekmelerin hepsi açık olmayacaktır zamanla bilim makinalarını yaparak bu sekmelerin hepsini açabilmemiz mümkündür.

 1. Tools: Bu sekmede oyunda yaşamak için gerekli olan eşyaları yapıyoruz. Balta, kürek, kazma vb. eşyaları bu sekmeden yapabiliriz.
 2. Light: Bu sekme geceleri bizi aydınlatacak eşyaları yapacağımız sekmedir. Aydınlatma aletleri ve ateşleri bu sekmeden yaparız. Not: Geceleri karanlıkta kalırsanız ölürsünüz.
 3. Survival: Bu sekmede hayatta kalmak için olan araç gereçleri yapıyoruz. Çadır, hayvan tuzakları vb. araç gereçler buradan yapılıyor.
 4. Food: Bu sekmeden yemek yapmaya yarayan aletleri yapabiliyoruz. Ocak, buzdolabı vb. araçları bu sekmeden yapabiliriz.
 5. Science: Bilim sekmesi, bu sekmede bilim makinaları bulunuyor. Bilim makinaları yaptıkça diğer eşyaları yapmayı öğreniyoruz.
 6. Fight: Bu sekmede savaşmamız için gerekli olan aletleri yapıyoruz. Zırh, mızrak vb. aletleri yapıyoruz. Canavarlarla savaşmaya gitmeden önce buradan gerekli eşyaları yapmak önemli.
 7. Structures: Bu sekme ile ev araç gereçlerini hazırlayabiliyoruz. Ev tabelası, evin tasarımı vb. bu sekmeden oluyor.
 8. Refine: Bu sekme ile bizde bulunan ham eşyaları geliştirip üst seviyeye çıkarabiliyoruz.
 9. Magic: Bu sekme ile karakterimize sihirli güçler verebiliyoruz. Büyü işlerini buradan yapıyoruz.
 10. Dress: Bu sekmeden karakterlerimize giyecekleri kıyafetleri yapıyoruz.
 11. Ancient: Mağaralarda bulunan bilim makinalarıyla bu sekmede çok gelişmiş eşyalar yapabiliyoruz.
 12. Books: Bu sekme sadece Wickerbottom karakterinde bulunuyor. Bu sekme ile Wickerbottom karakteri kendine kitaplar yapabiliyor.

Nasıl Hayatta Kalırız ?

Oyundaki tek amacımız hayatta kalma. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da bir strateji belirleyip ona göre oynamamız gerekmektedir. Örnek olarak oyuna sohbahar mevsiminde başlarız, yapmamız gereken tek şey kış mevsimine hazırlanmaktır.  Oyunda 20. günden sonra kış başlıyor. Kış başlayana kadar bufaloları tıraşlamalı, kendinize termal ve kalacak bir ev ayarlamalısınız. Don’t Starve ve Don’t Starve Together için hayatta kalma rehberi ilerleyen günlerde ayrıntılı olarak sitemizde yer alacaktır. Rehberde, oyun başında ne toplamalı, nerelere gitmeli, evi nerelerde kurmalı gibi soruların yanıtı verilecektir. İyi oyunlar dileriz.

Steam Rehberi

Oyun dünyasındaki yeni gelişmeler, oyunlara yönelik yararlı rehberler Steam Rehberi'nde sizlerle.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. işime oldukça yaradı çok teşekkür ederim müco detayı gözümden kaçmadı siz de sanırım pintipanda hayranısınız :) pandaya selamlar, oyunu sayesinde öğrendim.

 2. baya detaylı bir rehber yazmışsınız, oyuna yeni başlayan birisi olarak çoğu karakteri öğrendim sayenizde. Maxwell karakteri tam bana göreymiş özellikleri falan çok iyi

 3. sizlere bu muhteşem rehberiniz için teşekkür ederim. oldukça açıklayıcı ve detaylı bir yazı olmuş. her karakteri öğrendim sayenizde

 4. muhteşem rehberiniz için sizlere çok teşekkür ederim Steam Rehberi ekibi. fakat bugün sizin bu yazınızı çalan diğer başka sitelerinde olduğunu gördüm. karaktersiz insanlar. taklitler asıllarını yaşatır siz en iyisisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu