Gerçek hayattan alınmış oyun mekanları

4
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 0 oy verildi, 5 üzerinden ortalama puan 0,00
gerçek hayattan alınmış oyunlar
Gerçek hayattan alınmış oyunlar

Hepimizin bildiği üzere büyük oyun firmaları genellikle yapmış oldukları oyunun geçeceği mekanı kendileri tasarlar veya gerçek hayattan bir mekanı alarak oyunlarında kullanırlar. Eskiden ise bu işlemler biraz zordu, eğer büyük oyun firmaları gerçek mekandan esinlenip bunu oyunlarına yansıtmak istedikleri zaman; bu iş için bir grup toplanır, bu grup ise mekanı gezmeye giderdi. Tabii ki zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe bu işler yavaş yavaş değişti ve mekan gezme işlemleri zamanla kendini internet yolu ile gezmeye bıraktı. Hatta dahası artık oyun firmaları bulundukları yerden tasarım ve dizayn yapmaya başladı. Bu nedenle artık oyundaki mekanların gerçek mekanlardan hiçbir farkı kalmadı.

Dünyanın her köşesini gezeceğimiz bu galerimizde sizlere geçmişten günümüze kadar oyunlarda kullanılan gerçek mekanları tanıtacağız. Tabi ki yapacağımız bu liste bütün oyunları ve mekanları kapsamayacak. Sizlerin de hatırladığınız ve aklınızda kalan mekanlar kullanılarak bu galerinin ikinci bölümünü yapmayı düşünüyoruz. Bu nedenle aklınızda bulunan mekanları bizlerle paylaşmanızı istiyoruz. Şimdi ise kulaklılarınızı takın ve mekanların tadını çıkartın. İyi yolculuklar!

The Last of Us – Salt Lake City, ABD

The Last of Us - Salt Lake City, ABD
The Last of Us – Salt Lake City, ABD

Bildiğiniz gibi The Last of Us oyunu post-apokaliptik atmosferi ve kendi içerisine çeken hikayesi ile hiç kuşkusuz PS3 ve PS4 için önemli baş yapıtlardan birisi haline geldi. Oyunda bulunan binaların neredeyse tamamı bitki örtüsü ile kaplanmış ve vahşi ortamın gerçek yüzü kendini şehirde gösteriyor olsa da Naughty Dog, Salt Lake City’nin akıllara kazınmış o görüntüsünü bozmamış ve yıkılmakta olan bir şehirin hikayesini de bizlere oldukça efsanevi şekilde aktarmayı başarmıştı.

Sleeping Dogs – Hong Kong

Sleeping Dogs - Hong Kong
Sleeping Dogs – Hong Kong

Popüler oyunların genellikle ABD’de geçtiği bir piyasada Çin, oyunlarda ismi çok nadir olarak geçen bir ülke. Tabii ki bu durumu kendisine büyük bir fısat olarak gören United Front Games ekibi, kendine has güzel özellikleriyle bizleri içine çekmeyi başaran bu muhteşem şehri, zamanla popüler olacak ve sınırsız açık dünya oyunları ile yarışacak Sleeping Dogs’un ana mekanı olarak seçmiş. Oldukça heyecanlı bir gece hayatı ve şehrin nüfus yapısının fazla olmasıyla kaos üste kaos yaratabileceğimiz Hong Kong, hiç şüphesiz oyun dünyasındaki herhangi bir oyunda kendine yer bulabilecek en son mekanlardan birisi.

Far Cry 4 – Nepal

Far Cry 4 - Nepal
Far Cry 4 – Nepal

Far Cry çoğu oyuncunun yakından bildiği üzere RPG ve FPS türlerini kendi çatısı altında toplayan, oldukça akıcı bir oynanışa sahip ve oyuncular tarafından oldukça olumlu yorumlar alan bir seri. Bildiğiniz gibi ilk üç oyunun ormanda ve plajda geçmesi oldukça normal bir durum olarak karşılanırken dördüncü oyunda hiç beklenmedik bir şekilde kendilerini Nepal’de bulan oyuncular, bu durum karşısında ilk olarak biraz afallamışlardı. Yine de ilk üç oyundan bağlarını koparmayan yapımın çoğu mekanı yerleşik ve dağlık alan olmuştu. Nepal’den alınan bu oyunu ise Ubisoft firması gerçekten çok güzel bir şekilde bizlere aktarmış.

L.A. Noire – Los Angeles

L.A. Noire - Los Angeles
L.A. Noire – Los Angeles

Sherlock Holmes gibi dedektiflik yaptığımız harika bir şehir olan Los Angeles, L.A. Noire’in atmosferine tam anlamıyla oturuyor. Oyunun geçtiği zaman dilimini olarak 1960’lı yılların olduğunu da düşünüldüğünde oyunun tadından yenmez artık. Rockstar “Madem L.A. Noire oynuyorsanız biz de hakkını verelim siz de Los Angeles’a gitmiş kadar da olun.” diyerekten Los Angeles şehrinin oldukça önemli mekanlarını ve manzaların yanından geçinde oyuna uygun küçük bir animasyon ekleyemeyi de ihmal etmemiş.

The Getaway – Londra, İngiltere

The Getaway - Londra, İngiltere
The Getaway – Londra, İngiltere

The Getaway oldukça geniş açık dünyasıyla True Crime ve GTA serileri ile büyük bir kapışma içerisinde. Rakiplerinin aksine oyunda geçen mekanı Amerika değil de İngiltere olarak seçen The Getaway oyunu bu nedenle çoğu İngiliz vatandaşının dikkatini rahat bir şekilde çekmişti. Bizlere akıllara kazınan bir oyun deneyim yaşatan The Getaway’i oynarken arabalara ve trafiğe dikkat etmenizi öneririz. Zira burası İngiltere, burada arabalar ters. 🙂

Grand Theft Auto Serisi

Grand Theft Auto Serisi
Grand Theft Auto Serisi

Telif hakkı işlerinin bazen ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz. Rockstar Games ekibi bu durumdan kaçınabilmek adına GTA’da bulunan şehirlerin hepsini kendine göre düzenleyip değiştirmiş. Liberty City (Manhattan ve New York)’den tutun da Vice City (Miami)’den, San Fierro (San Francisco)’ya kadar bir sürü hayali şehiri kendi içerisinde barındırsa da, Rockstar Games ekibinin oyunlarındaki çoğu mekan oldukça akılda kalıcı.

Crysis 2 – New York

Crysis 2 - New York
Crysis 2 – New York

Gelelim bu galerimizin son oyununa. İlk oyunuyla oyunculara ormandan ormana ve adadan adaya gezme imkanı sunan Crysis’in ikinci oyununda yer alan şehir haritası, serinin çoğu hayranını oldukça sevindirmişti. İkinci oyunu oynayanlara göre elimizin altında bulunan güçlü giysiyi şehirde kullanmak, orman ve adalarda kullanmaktan daha keyif verici bir deneyimdi.

Gerçek hayattan alınmış oyun mekanları adlı galerimizin birinci bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktayız. İlerleyen günlerde yeni oyunlarla bu serimizin ikinci bölümünü sizlerle paylaşacağız. Bizi takipte kalın!

4 YORUMLAR

  1. Bu konuda gta başı çekiyor. Genelde yeni şehirler kurmak yerine gerçek hayattaki yerleri oyunlara aktarmak daha basit ve insanı yormuyor sıfırdan şehir kurmak oyun yapımcıları için baya bir sorunlu örnek veriyorum Assasins creed niye 2-3 senede bir geliyor şehirler sıfırdan dizayn edildiği için oluyor. Efektlerde cabası 🙂

  2. ne zaman baksam sen 😀 sabah baksam sen gece baksam sen öğlen baksam yine sen. uyumuyormusun steam rehberi ? 😀 botmusun şüpheleniyorum 😀

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı giriniz.