Gerçek hayattan alınmış oyun mekanları – Bölüm 2

2
Gerçek hayattan alınmış oyunlar Bölüm 2

Hepimizin bildiği üzere büyük oyun firmaları genellikle yapmış oldukları oyunun geçeceği mekanı kendileri tasarlar veya gerçek hayattan bir mekanı alarak oyunlarında kullanırlar. Sİzlere de bu noktada geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir galeri hazırlamıştık ve beraber adeta dünya turuna çıkmıştık. Bugün ise Gerçek hayattan alınmış oyun mekanları serimizin hep birlikte ikinci bölümüne geçiyoruz. Bu bölümde de bizleri oldukça ilginç oyunlar ve mekanların beklediğini söylemeden edemeyeceğim. Şimdi ise yine aynı şekilde bu güzel yolculuğumuzun tadını çıkartmanızı diliyoruz. İyi yolculuklar!

Driver Serisi

Driver Serisi
Driver Serisi

Driver oyunlarını oynamayanınız yoktur sanırım. PS1 günlerinden bugüne kadar bizlerle birlikte olan bu seride çok fazla gerçek mekan olduğunu sizlere aktarmak istiyoruz. Açık dünya oyunları arasında eskiden beri varlığını sürdüren ve bu konuda öncü oyunlardan birisi olan Driver serisinin ilk oyununda New York, Los Angeles ve Miami gibi oldukça önemli şehirler bulunurken, serinin yeni oyunlarında bu şehir sayısının hızla düştüğünü belirtmek gerek. Fakat şöyle bir gerçeği de aklımızdan çıkarmamak lazım. Driv3r yani diğer adıyla Drive 3’te İstanbul’un Avrupa yakasının bulunuyordu. Yukarıdaki görselden de göreceğiniz üzere Drive 3’te İstanbul’un Avrupa yakası 2004 yılı için bizlere oldukça güzel bir deneyim yaşatmıştı.

Fallout Serisi

Fallout Serisi
Fallout Serisi

Fallout oyunları bildiğiniz gibi birkaç oyununda gerçek mekan ve şehirleri bünyesinde barındıran oyun serilerinin başında yer alıyor. Özellikle Fallout 3, New Vegas ve Fallout 4 oyunları bulundukları şehirleri bizlere tamamen yansıtmayı başarmıştı. Fallout 3 oyununda Washington, New Vegas’ta adından da anlaşılabileceği üzere New Vegas ve Fallout 4’te ise Boston şehrinde geçen hikayeler çoğu dikkatli RPG oyuncularının dikkatini çekmiş ve bu detay post-apokaliptik atmosferin yaşanması adına oldukça faydalı olmuştu.

Tom Clancy’s The Division – New York

Tom Clancy's The Division - New York
Tom Clancy’s The Division – New York

Oyun dünyasına ilk çıktığı zamanlarda oldukça büyük bir ses getiren ve daha sonra zaman geçtikçe yavaş yavaş bu yankısı sönen The Division, çoğu Manhattan ve New York sokaklarını bizlere birebir yansıtmakla kalmayıp, karlı hava ve diğer oyuncuların da şehirde dolaşması ile kelimenin tam anlamıyla bizlere kıyamete mahkum kalmış New York’ta mahsur kaldığımızı hissettiriyordu.

Mafia Serisi

Mafia Serisi
Mafia Serisi

Serinin ilk oyundaki gibi devam etmemesi bazı oyuncularda kırgınlık ve soru işaretleri bırakmış olsa da, Mafia halen oyuncular tarafından oldukça sevilen açık dünya oyunlarının başında yer alıyor. Tabii ki oyunun konusu 1940 ve 1970’li yılların mafya düzeninde geçtiği için, o senelerde insanlar için popüler olan mekanları seçmek oldukça zor ve önemli bir işti. 2K Games bildiğiniz gibi Mafia II oyunu için Empire Bay isimli hayali bir mekan uydurmuş olsa da bu şehrin New York’tan farkı yoktu. Serinin son oyununda yani Mafia III’de ise 2K Games, bu sefer gerçek mekanları kullanmıştı. Bildiğiniz gibi Mafia III oyunu New Bordeux ve New Orleans’da geçiyor.

Yakuza – Kamarucho ve Kabukicho, Japonya

Yakuza - Kamarucho ve Kabukicho, Japonya
Yakuza – Kamarucho ve Kabukicho, Japonya

Yakuza oyunu bildiğiniz gibi Sega firmasının en güçlü silahlarının başında geliyor. Yakuza bildiğiniz gibi özellikle Japon kültürünü, insanlarını ve yaşam tarzlarını bizlere tanıtan önemli bir yapım. Aynı zamanda bizlere Japon kültürünü bu kadar yakından tanıtan oyunda hikayelerin geçtiği şehirlerin bizlere aktarılması konusu elbette unutulmamıştı. Japon kültürünü ve sokak yaşamını oyunculara tamamen aktarabilmek için Sega firması, Kamurucho ve Kabukicho gibi kalabalık şehirleri seçerek bu şehirlerdeki kültürü ve ortamı bizlere yansıtmıştı. Hatta oyunda bulunan bu şehirlerin içinde Sega arcade salonunun da bulunduğunu söylememiz gerek.

Dark Souls – Anor Londo ve Il Dueno, Milano

Dark Souls - Anor Londo ve Il Dueno, Milano
Dark Souls – Anor Londo ve Il Dueno, Milano

Oyuncuları zorluğu ile kendine çeken Darks Souls’un dışardan bakınca bu dünya ile alakası olmayan mekanlarının olduğunu düşünürüz. Fakat aslında işin gerçeği böyle değil. Darks Souls’daki Milano’daki Anor Londo bölümde bulunan büyük yapıt, Milano’nun Il Dueno bölümündekiyle neredeyse aynı diyebiliriz.

Gerçek hayattan alınmış oyun mekanları adlı galerimizin ikinci bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktayız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı giriniz.