Düşük sistem gereksinimli oyunlar bölüm 2

2
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 oy verildi, 5 üzerinden ortalama puan 5,00
Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar Bölüm 2
Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar Bölüm 2
random oyun kasa

Oyun dünyasında düşük sistem gerektiren oyunları oynamak tabii ki çoğu oyuncunun tercih ettiği bir durum değil. Fakat bazı oyuncuların bilgisayarı yeni nesil oyunlar için yeterince güçlü olmadığından bu seçimi istemeyerek de olsa yapan birçok oyuncu mevcut. Aynı zamanda düşük sistem gereksinimli oyunlar listemizde sadece güçsüz bilgisayara sahip olan kullanıcıların değil de nostalji yaşamak isteyen kullanıcılarımızın da faydalanması açısından listemizde gerçekten güzel oyunlara yer verdik. Sizlere daha önce de düşük sistem gereksinimli oyunlar başlığı üzerinden başlattığımız bu geleneğin gelin ikinci bölümüne hızlı bir giriş yapalım.

Düşük sistem gereksinimli oyunlar listesi

Yazının başında da belirttiğimiz üzere bu listede yer olacak oyunları oynayabilmek adına orta veya yüksek seviye bir bilgisayara sahip olmanız kesinliklikle gerekmiyor. Giriş ve düşük seviyede olan bilgisayarlarınızın bile oldukça rahat bir şekilde kaldırabileceği bu oyunları ekran kartını işlemci arabirimi olarak kullanan bilgisayarlar bile çok rahat bir şekilde açabilecek. Tabii ki düşük sistem gereksinimli oyunların oyun dünyasında oldukça fazla olduğunun farkındayız fakat sizler için bu oyunlar arasından en güzellerini seçtik ve bu oyunların da birbirinden farklı türlerde olmasında özen gösterdik. Düşük sistem gereksinimli aksiyon oyunları; macera oyunları, rol yapma oyunları, aksiyon oyunları, yarış oyunları vb. kategorilere ayırarak listeledik.

Sözü daha fazla uzatmadan sizleri düşük sistem gereksinimli oyunlar listemizle baş başa bırakalım.

Civilization 5

Civilization 5
Civilization 5

Oyun dünyasında gelmiş geçmiş en köklü strateji oyunlarından birisi olma özelliğini taşıyan Civilization, serinin beşinci oyununda çoğu oyuncunun bilgisayarını yormayacak sistem özelliklerini bizlere sunmuş durumda. Böylesine kaliteli ve hareketli bir oyunu oynamabilmek adına Intel Core i3 işlemcili bir bilgisayar ve bu işlemciye entegre bir grafik arabilimi bile son derece yeterli oluyor. Laptop kullanıcıları içinse touchpad kullanımında büyük kolaylıklar sağlayan Civilization 5’i özetlemek gerekirse bir ekran kartına sahip olmasanız bile oynayabilirsiniz.

Civilization 5 Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz veya AMD Athlon X2 64 2.0 GHz
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran kartı: 256 MB ATI HD2600 XT, 256 MB nVidia 7900 GS veya Core i3 entegre arabirim

Warhammer 40,000: Space Marine

Warhammer 40,000: Space Marine
Warhammer 40,000: Space Marine

Düşük sistem gereksinimli oyunlar listemizin içine aksiyon ve FPS oyunlarının girdiğini görünce karelerin hızlı bir şekilde önümüzden geçeceği için işlerin karışacağını, yani bu oyunları bilgisayarınızın açamayacağını düşündüyseniz hemen söyleyelim yanılıyorsunuz. Bugünün oyun sistemlerine bakıldığında oldukça eski bir standart sayılan Relic’in Warhammer 40,000 Space Marine isimli aksiyon oyunu günümüzde bile halen oynanabilecek güzellikte grafiklere sahip.

Bizim amacımız düşük sistem gereksinimli oyunlar olduğundan ilk olarak ekran kartı oldukça düşük veya hiç olmayan bilgisayarlarda bu oyunu çalıştırabilmek için 6. Veya 7. Nesil Intel HD Graphics 4600 ve üstü bir sistem sizlere son derece akıcı bir oyun deneyimi sunacaktır.

Warhammer 40.000 Space Marine Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: 2.0GHz Çift Çekirdek İşlemci (Herhangi Core 2 Duo, AMD X2)
 • Bellek: 1 GB (XP işletim sistemi için), 2 GB (Vista ve üstü işletim sistemleri için)
 • Ekran kartı: Shader 3 kullanan herhangi bir grafik arabilirim

Stardew Valley

Stardew Valley
Stardew Valley

Bu yılın en iyi oyunlarından birisi konumuna gelen Stardew Valley isimli bu oyun eski nesil gözüken bir oyundan çok daha fazlası olduğunu bizlere rahat bir şekilde kanıtlıyor. 2016 yılının sonlarına doğru oyun dünyasına giriş yapan bu oyunun oldukça makul derecede bir sistem gereksinimi istediğini sizlere rahat bir şekilde ifade edebiliriz. Oyunu oynarken, görselleri yadırgamadığınız zaman inanılmaz bir oyun deneyimi yaşayacağınızı garanti ediyoruz. Stardew Valley oyunun bizlere sunmuş olduğu 2 GB RAM ve 256 MB grafik işlemci ise bu oyunu neredeyse 10-15 yıllık bilgisayarların bile kaldırabileceğini gösteriyor.

Stardew Valley Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: 2 Ghz herhangi bir işlemci
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran kartı: Shader 3 kullanan herhangi bir grafik arabilirim

Mount & Blade: Warband

Mount & Blade: Warband
Mount & Blade: Warband

Türk oyun geliştiricileri TaleWords firması tarafından oyun dünyasına kazandırılmış olan Mount Blade çıkışının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen halen oldukça iyi bir oyuncu kitlesine sahip. Online serverlerinin günümüzde bile halen tıkış tıkış dolu olduğu bu oyunu gerçekten bırakmayan bir kitlenin varlığından rahat bir şekilde söz edebiliriz. Serinin hayranlarının şuan için tüm odaklarında Mount Blade Bannerlord olsa da bu oyundan güçsüz bilgisayarınız yüzünden uzak durduysanız sizlere büyük bir hata yaptığınızı söyleyeceğiz. Çünkü neredeyse bütün Mount Blade oyunları kendini her bilgisayarda rahatça oynatabilecek bir sistem gereksinimine sahip durumda. Pentium 4 işlemcili bir bilgisayarınız olsa dahi Mount Blade oyunlarını rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

Mount Blade Warband Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Intel Pentium 4 2.0 GHz veya AMD 2.5 GHz
 • Bellek: 512 MB RAM
 • Ekran Kartı: 64MB RAM’li 3D ekran kartı

Undertale

Undertale
Undertale

Şuan için oyuna dair paylaşmış olduğumuz yukarıdaki görseli görüp “Bu nasıl oyun böyle?” diye bir itirazda bulunuyorsanız inanın gerçekten büyük bir hata ediyorsunuz. Çünkü resimde görmüş olduğunuz Undertale oyunu 2015 yılının Witcher 3 ile birlikte kabul edilen en iyi RPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden Undertale oyunu kendisini oynaya oyunculara inanılmaz bir oyun deneyimi sunuyor. Son olarak bu oyunun en güzel yani ise dünya üzerinde çalışan bütün bilgisayarlar tarafından rahat, akıcı bir şekide oynayabilir olması. Oyunun boyutu bile 200 MB, bunun üstüne daha fazla bir şey dememize gerek yok sanırım. 90’lı yılların efsane oyunu Crazy Taxi’nin bile 500 MB civarında olduğu bir dünyada 200 MB bir oyun bulmak çok zor bir şey.

Undertale Sistem Gereksinimleri

 • İşlemci: Herhangi bir işlemci
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran kartı: 128 MB herhangi bir grafik arabirimi

Düşük sistem gereksinimli oyunlar rehberimizin ikinci bölümünün sonuna geldik. Yakın bir zamanda sizlere üçüncü bölümü sunmayı hedefliyoruz. Bu süre doğrultusunda bu oyunları oynayarak üçüncü listemizi bekleyebilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı giriniz.