CS:GO Fps Arttırma – Akıcı Oyun Ayarları – Düşük Sistemler İçin

11
cs-go-fps-arttırma

CS:GO Fps Arttırma adlı rehbere hoşgeldiniz. Bu rehberdeki ayarları uygulayarak cs go dan daha yüksek fps alabilir, oyununuzu daha akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz.

CS GO FPS Sorunu Çözümü

Başlangıç ayarlarını uygulamak için steam kütüphanemizden Cs Go yu bulup sağ tıklıyoruz ve arından Özelliklere tıklıyoruz. Karşımıza gelen sayfada alt kısımda Başlatma Seçeneklerini Ayarla adlı butona tıklıyoruz. Karşımıza bir kod yazma ekranı gelecek, buraya aşağıda verdiğim kodları isteğinize göre ekleyebilirsiniz. Kodları ekledikten sonra Tamam tuşuna tıklamanız yeterlidir. Ben size örnek olması açısından benim kullandım kodları aktarıyorum.

“-novid -high -threads 2 -noborder +cl_forcepreload 1” benim kullandığım kodlar aynen bu şekilde. Her kodun arasında bir boşluk olması önemlidir. Gelelim kodlara ve anlamlarına.

-console

Oyuna girdiğinizde konsolunuzu otomatik olarak açmaya yarayan koddur. Oyun sırasında bir çok kodu konsol ile vererek gereksiz işlemlerden kaçınabilirsiniz.

-novid

Benim kesinlikle önerdiğim konsol ayarıdır. Oyuna girişte Valve introsunun gelmesini engeller. Direkt olarak oyuna girersiniz, oyuna giriş zamanınızı kesinlikle olumlu etkiler. Maç kurtarıcınız bile olabilir. Örnek vermek gerekirse bir sorun oldu ve bilgisayarınız oyundan çıktı. Sorunu halledip oyuna girdiniz o da ne? Oyuna giriş süreniz geçmiş ve giremiyorsunuz. -novid ayarını uygulayarak 10-15 saniye zaman kazanabilirsiniz.

-high

Bu komut bilgisayarınıza direkt olarak oyunu yüksek öncelikle çalıştırmasını söyleyen bir komuttur. Oyun yüksek öncelikli olarak çalışır ve perfonmansınız artar. Çok eski bilgisayarlar için garanti olmasa da ufak miktarda hız ve fps artışı gözlemlenmiştir. Ben de örnek olarak 5 FPS fark etti.

-threads <number of cores/threads>

Cpu sayınıza göre çedirdekleri çalıştırmaya yarayan koddur. Örnek olarak 2 cpulu bilgisayarınız varsa “-threads 2″ şeklinde kodu yazmanız yeterli olacaktır.

-full / -fullscreen

Oyunu full ekranda çalıştırmayı sağlar. Zaten genelinizde böyle olduğunu varsayıyorum. Yapmasanız da olur dediğimiz kodlardan kendisi.

-windowed / -window / -sw / -startwindowed

Bu kodlardan herhangi biri de oyunu pencere modunda başlatır. Hiç önermem.Sevmediğiniz birine yazdırabilirsiniz 🙂

-w <width> / -width <width>
-h <height> / -height <height>

Bu kodlar oyundaki genişlik ve yüksekliğinizi ayarlayan kodlardır. Örnek kullanım olarak şunu verebiliriz: ” -w 690 -h 1920” Bu sayılar sizin ayarlarınıza göre değişiklik gösterir.

-noborder

Bu kod ekran kenarlıklarından kurtulmanızı sağlayan koddur. Windows 10’da oluşan yan tarafların siyah olmasını HRC adlı programla çözebilirsiniz. HRC programının kullanım yazısı ilerleyen günlerde sitemize eklenecektir.

+cl_forcepreload 1

Sisteminize yüklenerek haritaların daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. Ben de 10-15 saniye kadar bir etkisi oldu.

r_drawtracers_firstperson “0”

Bu kod silahlardan çıkan efektleri kapatır. Fps’nize etkisi vardır. Sisteminiz çok çok kötüyse yapabilirsiniz.

lobby_voice_chat_enabled “0”

Bu kod lobilerde mikrofonuzun kapalı olmasını sağlar.

cl_use_opens_buy_menu “0”

Bu kod menüyü otomatik olarak aktif etmektedir.

mm_dedicated_search_maxping “80”

Maç ararken maksimum ping ayarınızın 80 olmasını sağlar. Hızlı ve az laglı bir şekilde oyun oynayabilirsiniz. 80 olan sayıyı isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

CS GO Oyun İçi Konsol Ayarları

gameinstructor_enable “0”

Bu komutu öneririm. Öğretici yazıları siler. Silahı F tuşuna basarak al yazısına kimsenin ihtiyacı yoktur sanıyorum. 🙂

cl_showhelp “0” ve cl_autohelp “0” bu ikisi otomatik yardımı kaldırır.

cl_disablefreezecam “1” ve cl_disablehtmlmotd “1” bu ikisi sunucunun yazısını siler.

CS GO Lag ve Ping Düzeltme

rate “128000” Bu kod maksimum KB veri transferini sağlar. Lag sorunu için birebirdir. Kotayı aşmanız durumunda ilaç gibi gelecektir.

cl_cmdrate “128” Bu kod veri akışını saniyede 128 komut ile sınırlandırır.

cl_updaterate “128” Girdiğiniz sunucuda güncelleme limitini saniyede 128’e çeken komuttur.

cl_interp_ratio “1” ve cl_interp “0” ve cl_lagcompensation “1”  Lag sorunu yaşıyorsanız sorununuzun hafiflemesini sağlayan kodlardır.

CS GO Ses Ayarları

En önemlisi son güncellemeler ile gelen kulaklık ayarını eskiye döndürmektir. Oyun Ayarlarından Ses Ayarlarına girerek varsayılan ses biçimini kulaklık olarak seçmemiz eski sistemlerde fps’yi arttıran bir etken olacaktır.

voice_scale “0.4” Diğer oyunculardan gelen sesi azaltır. Mikrofonlardan rahatsız oluyorsanız birebir bir koddur.

snd_musicvolume “0” Oyundaki bütün müzikleri kapatır.

fps_max “500” Max FPS ayarınızı 500 yapar. Ben fps drop yaşıyorum derseniz 70-80 fps de oynamak sizin için daha iyi olacaktır. 500 sayısını 80 yapabilirsiniz.

net_graph “1”  Sağ altta fps, ping, loss vb. bilgilerin değerini görebilirsiniz.

Son olarak oyun görüntü ayarlarından herşeyi en düşüğe getirmenizi öneririz. Bunu yapmanız hem gereksiz detaylardan gözünüzün yorulmasını önleyecek hem de düşmanları rahatça görmenizi sağlayacak.

11 YORUMLAR

  1. Düşük fps bildiğin %20 daha fazla adam öldürmek anlamına geliyor resmen. Benim için şu an değer 50-60 arası sizce bu iyi midir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı giriniz.