PSN kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır?

0
PlayStation nick değiştirme
PlayStation kullanıcı adı değiştirme işlemi nasıl yapılır? Detaylar aşağıda.

Sony, oyuncular tarafından yıllardır beklenilen PlayStation nick değiştirme özelliğini sonunda onayladı. Geçtiğimiz saatler yapılan bir duyuru ile PS4 kullanıcılarının PlayStation kimliğinde isim değiştirme hakkının ekleneceğini resmi olarak duyuran Sony ekibi bu gelişme ile ilgili tarih vermeyi ihmal etmedi. Açıklanan duyuruya göre PS4 kullanıcıları bölge bölge kullanıcı adlarını değiştirebilecek. Bu özellikten Kuzey Amerika’daki oyuncular 10 Nisan tarihinden itibaren yararlanıp kullanıcı isimlerinde değişiklik yapabilecekken, Avrupa kullanıcıları ise söz konusu özellikten 11 Nisan‘dan itibaren faydalanarak kullanıcı isimlerini değiştirebilecek.

PSN nick değiştirme işlemini sadece PS4 kullanıcıları yapabilecek

Uzun yıllardır beklenilen ve artık nihayet Sony’nin PlayStation Blog’unda yayınlanan bu açıklama şimdiden sosyal medyada büyük bir ses getirmeyi başardı. Bu açıklamayla ilgili açıklamalarda bulunan Sid Shuman, “Kullanıcılarımız tarafından uzun bir süredir beklenilen PSN’deki çevrimiçi kimlik değişikliği özelliğinin bugün tüm PlayStation kullanıcılarına resmi olarak başladığını duyurmaktan Sony ekibi olarak büyük heyecan duyuyoruz. Bundan sonra çevrimiçi kimlik isminizi bir web tarayıcı aracılığı ile değiştirebileceksiniz ve bu özellik bugünden itibaren kullanıcılarımızın hizmetine sunuluyor.” ifadelerini kullandı.

Hatırlarsanız Sony’nin isim değiştirme ile ilgili daha önceleri sessiz kalması ve bir hamle yapmaması bir çok kullanıcının firmayı ağır bir şekilde eleştirmesine neden olmuştu. Bu özelliğin konsollara eklenmesini isteyen milyonlarca kullanıcı çeşitli yöntemlerle Sony ekibini baskı altına almaya başlamıştı. Hatta bu konuyla ilgili 2018 yılında Sony Interactive Entertainment şirketinin CEO’su Shawn Layden bir açıklama yapmak durumunda kalmıştı ve PSN kullanıcı adı değişikliğinin çok yakında kullanıcıların hizmetine sunulacağını belirtmişti. En nihayetinde kullanıcıların yapmış olduğu baskılar netice verdi ve Sony ekibi resmi olarak bu özelliği oyuncuların hizmetine sunmuş oldu. Bu gelişme ile birlikte artık bir zamanlar oldukça severek aldığımız ve şu an hiç memnun olmadığımız kullanıcı isimlerimizi rahat bir şekilde değiştirebileceğiz.

Bildiğiniz üzere Xbox kullanıcıları söz konusu nick değiştirme özelliğini uzun bir süredir kullanabiliyordu fakat bu özellik sadece Xbox sahipleri için ücretli olarak sunuluyordu. Sony şimdilik ilk isim değiştirme özelliğini ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor olsa da ilerleyen günlerde en yakın rakibi Xbox gibi bu özelliği ücretli bir hale getirmeyeceğinin garantisi yok. Bu yüzden elinizi çabuk tutmanızda büyük bir fayda olacak.

PlayStation nick değiştirme nasıl yapılır? – PSN ismimi nasıl değiştiririm?

Şu an için PSN isminizi değiştirmenin iki yolu bulunuyor. Bunlardan ilki direkt PS4 üzerinden bu işlemi yapmak, diğeri ise web tarayıcınız üzerinden bu işlemi yapmak. Şimdi dilerseniz bu iki yöntemi de nasıl yapacağınızı sizlere adım adım anlatalım.

PS4 üzerinden kullanıcı adı değiştirme

  • PS4 cihazınızdan Ayarlar> Hesap Yönetimi> Hesap Bilgileri> Profil> Çevrimiçi Kimliği’ne giriş yapın.
  • Bu işlemin ardından şu an için kullandığınız Çevrimiçi Kimliğinize giriş yapın. Karşınıza yeni kullanıcı adını girmeniz için bir ekran gelecektir. Söz konusu ekranın görseline aşağıdan ulaşabilirsiniz.
PSN nick değiştirme
PS4 üzerinden nick değiştirme

Web Tarayıcısı üzerinden PS4 nickini değiştirme

  • Kulanmış olduğunuz internet tarayıcısını açın ve PlayStation Network hesabınıza giriş yapın.
  • Ardından PSN profili seçeneğini seçin. Buradan Çevrimiçi Kimliğinizin Düzenle butonuna tıklayın, bu işlemin ardından seçtiğiniz Çevrimiçi Kimliğinizi girin ve talimatları izleyin.
  • Direkt olarak PSN üzerinden nick değiştirme sayfasına ulaşmak isterseniz PlayStation Network Kullanıcı Adı Değiştirme sayfasına buradan giriş yapabilirsiniz.

PSN ismimi kaç defa değiştirebilirim?

PSN isminizi istediğiniz kadar değiştirme hakkınız bulunuyor. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. PSN kullanıcı ismini ilk kez değiştirenler bu işlemi tamamen ücretsiz yapacak yani herhangi bir ücret ödemeyecek. Bundan sonra yapılan her değişiklik ise PS Plus aboneleri için 4.99$ olacak. Eğer PS Plus üyesi değilseniz kullanıcı adınızı değiştirmek için 9.99$ ödemeniz gerekecek. Kullanıcı isminizi değiştirdikten sonra arkadaşlarınızın sizi tanıması için isterseniz eski PSN adınızı 30 gün boyunca yeni adınızla birlikte gösterme seçeneğiniz olacak. Bu özelliği ise adınızı değiştirdiğiniz zaman kullanabileceksiniz.

PSN adımı değiştirmem sorun olur mu?

Sony, yapmış olduğu duyuruda haberin başında vermiş olduğumuz tarihlerden itibaren bu işlemi bütün kullanıcıların sorunsuz olarak yapabileceğini belirtti. Yani PSN üzerinden kullanıcı adınızı değiştirmeniz herhangi bir sorun yaşamanıza neden olmayacak. Fakat PS3 ve PS Vita sahibi bir kullanıcı iseniz bu özellikten ne yazık ki yararlanamayacaksınız.

Adımı değiştirdikten sonra eski PSN nickime geri dönebilir miyim?

Evet. Adınızı değiştirdikten sonra eski isminiz PlayStation Hizmet Şartları’nı ihlal etmediği sürece bu işlemi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Eğer nick değiştirme işlemi sonrasında herhangi bir oyunda sorun yaşarsanız veya eski isminizin aslında çok da kötü olmadığına karar verirseniz eski isminize geri dönmeniz mümkün olacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı giriniz.