E Sporcu Lisansı Nasıl Alınır? Detaylı Anlatım

4
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy verildi, 5 üzerinden ortalama puan 5,00
E Sporcu Lisansı nasıl alınır
E Sporcu Lisansı nasıl alınır?

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda resmi olarak kurulan Türkiye E-Spor Federasyonu, Türkiye’deki oyunseverler tarafından oldukça büyük bir ilgiyle karşılanmıştı ve oyuncular bu federasyona gerçekten büyük bir ilgi göstermişti.

Hali hazırda son yıllarda gerek dünyada gerek ülkemizde hızla büyük bir önem kazanmaya devam eden e-spor sektörü, yapmış olduğu yatırımlar sayesinde son zamanlarda diğer spor dalları ile neredeyse aynı kulvara gelmiş durumda. Bildiğiniz üzere 24 Nisan 2018 tarihinde resmi olara kurulan Türkiye E-Spor Federasyonu da ülkemizin bu konu hakkında attığı en büyük adımlardan birisi olarak karşımıza çıkmakta.

E Sporcu Lisansı ne işe yarar?

Türkiye E-Spor Federasyonu yani kısaltılmış adıyla TESFED, geçtiğimiz gün attığı bir tweet ile oyunseverlere e sporcu lisansını nasıl alınacağını ve alınan e sporcu lisansının ne işe yaracağını açıklayan güzel bir bilgilendirme yaptı. Üstelik TESFED tarafından açıklanan bu şartları sağlayıp lisans alma işlemi ise oldukça basit gözüküyor.

E Sporcu lisansı almak isteyen kişiler ilk olarak yukarıda görmüş oldukları resmi twitter hesabı üzerinde beyan edilen ilk adımı tamamlamalı. İlk adım için gerekli olan belgeler ise oldukça rahat bir şekilde temin edilebilir. Bu belgeler yukarıdaki resimden de görebileceğiniz üzere T.C.kimlik numarası beyanı, sağlık raporu, tescil fişi ve 2 adet vesikalık fotoğraftan oluşuyor. E Sporcu lisansı almak isteyen kişiler bu adımı tamamladıktan sonra ise ikinci adıma geçip bulundukları ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne giderek sicil lisans servislerine başvuru yapıp e sporcu belgelerini alabiliyorlar. Almı olduğunuz bu e sporcu belgesi ise şimdilik hemen hemen yıllardır bildiğimiz sporcu belgesi ile aynı işlevi görüyor. Yani ilerleyen zamanlarda gerçekleşen turnuvalara katılmak için bu e sporcu belgesine sahip olmanız gerekiyor.

Bulunduğunuz ilde yer alan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ulaşmak için yapmanız gereken işlem ise oldukça basit. İlk olarak T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı‘nın resmi sitesine girmeniz ve ardından “Bana en yakın GENÇLİK MERKEZİ NEREDE?” adlı bölümden şehirinizi seçmeniz sizlere gerekli olan bütün bilgilere ulaşabilme imkanı verecektir.

4 YORUMLAR

  1. Normal bizim gibi düz oyuncular için bence gereksiz bir belge. Ama resmileştiği için dediğiniz gibi artık e-sporcuların bu belgeyi alması gerekicek. Yani e-sporcu olmadan belge almanıza gerek yok.

  2. Bu linsans olması bize ne katkı sağalayacak peki onu pek anlayamadım e sporcular için iyi bu Twitch de falan tanınan oyuncular için iyi ama benim gibi evin de chill chill oyun oynayan birine ne gibi katkı sağlıyacak ki ?

    • Yıllardır olan normal sporcu belgesi ile hemen hemen aynı işleve sahip olacak. İlerleyen zamanlarda gerçekleşecek olan e spor etkinliklerine katılmak için oyuncuların bu lisansa sahip olması gerekecek.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı giriniz.